PAPNA.ir ...

درس هایی که مذاکرات به ما داد/تخصص گرایی(2)

در بخش اول گفتیم مذاکره گفتگویی میان دو یا چند فرد یا گروه است که با هدف دستیابی به یک درک مشترک، رفع نقاط اختلاف، یا رسیدن به منفعتی در نتیجه آن گفتگو و... است.

 

آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران؛ اما موضوع قابل توجه دیگر در مذاکرات هسته ای که می توان از آن بعنوان یک درس بزرگ یاد کرد تخصص گرایی در تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران است.

 

از وزیر امور خارجه به عنوان سر تیم، گروهی متخصص با تحصیلات مرتبط و تسلط کامل به زبان بین المللی پشت میز مذاکره با شش قدرت دنیای امروز نشستند که این نگاه و روش یکی از عوامل موفقیت بود. نکته بسیار قابل توجه اینکه وقتی صحبت در ارتباط با موضوع انرژی اتمی به میان می آید دکتر جواد ظریف از دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در مذاکرات یاری می گیرد.

 

حال نگاهی می کنیم به تخصص گرایی در صنعت چاپ، از ابتدای ورود صنعت چاپ به کشور که بیش از 200 سال از آن می گذرد همواره صنعت چاپ از مهمترین فاکتور یعنی تسلط چاپخانه داران به عنوان یکی از مهمترین ابزار به زبان انگلیسی بی بهره بوده است، حتی اتحادیه ها و سندیکاهای این صنعت نیز این امکان مهم را برای چاپخانه دارن فراهم نکردند تا عده ای سودجو و فرصت طلب وار گود شوند و ماشین آلات دست چندم به چند برابر قیمت، محصولات مصرفی بی کیفیت و... برای سود های نجومی خود وارد بازار صنعت چاپ ایران کنند.

 

از سوی دیگر با نگاهی به بنگاه های شخصی زمامداران اتحادیه و تعاونی های این صنعت، شاهد عدم موفقیت کسب و کارشخصی در آنها خواهیم بود.

 

به عبارت ساده تر وقتی یک رییس اتحادیه دارای یک چاخانه به ابعاد صنعتی نباشد چگونه می تواند برای این دست از چاپخانه داران برنامه ریزی و راهبرد ارایه دهد؟!

 

عدم تخصص مدیران و تصمیم گیران دولتی و مدیران اتحادیه ها و عدم بهره مندی از مشاوران متخصص و کار آمد ضرباتی جبران ناپذیر در عصر تکنولوژی و ماراتن اقتصادی جهان به صنعت چاپ ایران وارد کرده است.

 

اصل تخصص گرایی مهمترین عامل موفقیت دنیای امروز کسب و کار است. موضوعی که شاید تاکنون کمتر کسی در صنعت چاپ و بخش های وابسته به آن توجه کرده و شاهدیم در بازاری که صدها چاپخانه به ورطه ورشکستگی رفتند عده ای با نگاه تخصصی به رشد و جایگاهی چشمگیر در همین کسب و کار رسیده اند.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید