PAPNA.ir ...

کاتال تلگرام

در نشست خبری نمایشگاه مطرح شد: می‌توانیم قطب صنعت چاپ در منطقه شویم

نشست خبری بیست‌وسومین نمایشگاه صنعت چاپ و بسته‌بندی روز گذشته با حضور احمد ابوالحسنی رییس اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف مهر و پلاک و چاپ اسکرین،احمدرضا مظاهری نایب‌رییس اتحادیه چاپخانه‌داران، ایرج استادعلی نقی رییس اتحادیه چاپخانه‌داران، جلیل غفاری رهبر رییس اتحادیه صحاف شهرستان تهران و بابک عابدین رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور در اتاق اصناف تهران برگزار شد.

به گزارش آژانس خبر ی چاپ و بسته بندی ایران، دراین نشست که از سوی ستاد برگزاری بیست‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران برگزار شد، مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه، هریک گزارشی از عملکرد، چگونگی برگزاری و اهداف این نمایشگاه را تشریح و اعلام کردند.

احمد ابوالحسنی مدیرعامل شرکت توزیعی و خدمات فنی نمایشگاه، دراین نشست با تاکید براینکه امسال نمایشگاه متفاوت‌تر از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد، در ادامه درباره تعداد شرکت‌هایی که در این نمایشگاه حضور خواهند داشت، اظهار کرد: تعداد متقاضیان داخلی امسال حدود ۶۰۰ شرکت است. البته در بخش خارجی حدود ۴۳۰ متقاضی داشتیم که برخی از آنها به دلیل برخی مشکلات نتوانستند در این نمایشگاه شرکت کنند که در مجموع در حدود ۲۲۶ شرکت خارجی در این نمایشگاه حضور به هم خواهند رساند. وی همچنین با تاکید براینکه ۱۳سالن را برای نمایش ماشین‌آلات چاپ آماده کرده‌ایم که زیر پوشش رفته است افزود: البته برخی از این غرفه‌ها برای شرکت‌های خارجی و برخی نیز برای شرکت‌های داخلی در نظر گرفته شده است که در مجموع تعداد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه سال ۹۵ به نسبت سال‌های گذشته بسیار افزایش یافته است.

ابوالحسنی با اشاره به میزان مساحت غرفه‌ها نیز اظهار کرد: در حدود 3500هزار مترمربع برای شرکت‌های خارجی در نظر گرفته شده است، اما برای شرکت‌های داخلی نیز چیزی در حدود ۲۱هزار مترمربع لحاظ شده است. امسال هم مانند سال‌های قبل سمینار آموزشی در خلال برگزاری نمایشگاه خواهیم داشت. وی در ادامه درباره اهداف برگزاری سمینارهای آموزشی که در حاشیه این نمایشگاه برپا خواهد شد تصریح کرد: در واقع می‌خواهیم با برگزاری این سمینارهای آموزشی توان و کیفیت این نمایشگاه را ارتقا دهیم.

در این سمینارها بدون تردید از تخصص و دیدگاه کارشناسان خارجی بهره خواهیم برد. رییس اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف مهر و پلاک و چاپ اسکرین افزود: در نمایشگاه سال ۹۵ برای نخستین بار در شب سوم نمایشگاه گردهمایی صنعت چاپ را نیز خواهیم داشت که امیدواریم با پوشش مناسب رسانه‌ها این گردهمایی به خوبی اجرا شود. وی در پایان درباره تاریخ برگزاری نمایشگاه گفت: بیست‌وسومین نمایشگاه صنت چاپ و بسته‌بندی در تاریخ ۵ تا ۸ دی ماه از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.


افزایش ۳۰درصدی تعداد غرفه‌داران
در ادامه این نشست نیز بابک عابدین، رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور طی سخنانی اظهار کرد: نمایشگاه امسال از نظر تعداد غرفه حدود ۳۰درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، حتی با توجه به اینکه ما امسال کاهش متراژ داشته‌ایم و بعضی از شرکت‌های بزرگ در این نمایشگاه شرکت نکردند اما با این وجود تعداد غرفه‌های امسال بیشتر شده است.
وی در ادامه بیان کرد: امسال به دلیل مشکلاتی که در کشور ترکیه به وجود آمد برخی از شرکت‌های ترکیه‌ای نتوانستند در نمایشگاه حضور یابند، اما در مجموع تعداد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه همان گونه که اشاره شد قابل توجه است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور با اشاره به اینکه کشورهای ایتالیا، انگلیس، اتریش، آلمان، مصر، ترکیه، چین و تایوان از بزرگترین شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه هستند یادآورشد: سعی ما این است که توانمندی‌هایی که در این صنعت وجود دارد و قرار است دراین نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شود را در خارج از ایران هم تبلیغ کنیم. در همین راستا با بسیاری از اتحادیه‌های خارج از ایران ارتباط برقرار کردیم و در منطقه از بسیاری از کشورها دعوت کردیم تا در نمایشگاه امسال شرکت کنند. اما متاسفانه از آنجایی که زمان برگزاری نمایشگاه با ایام کریسمس و سال نو میلادی مصادف شده است، بسیاری از شرکت‌های خارجی قادر به شرکت در نمایشگاه نشدند.

عابدین با اشاره به این مسئله که زمان برگزاری نمایشگاه را شرکت نمایشگاه‌های تهران تنظیم می‌کند گفت: مشخص کردن تاریخ برگزاری نمایشگاه از دست اتحادیه‌ها خارج است اما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که نمایشگاه سال آینده را در مرداد ماه برگزار کنیم.رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور گفت: اما با این وجود برخی از مسئولان مرتبط با صنعت چاپ از کشور عراق، مصر و افغانستان در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد. ما باید به این باور برسیم که می‌توانیم به‌عنوان قطب صنعت چاپ در منطقه شناخته شویم، هرچند که هنوز با این هدف فاصله داریم. به گفته او شاید بسیاری از شرکت‌های خارجی در نمایشگاه حاضر نشدند اما باید بگویم همین که بسیاری از شرکت‌ها وارد ایران شده‌اند و بازاریابی و سرمایه‌گذاری می‌کنند نقطه شروع خوبی است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور با اشاره به این موضوع که نمایش ماشین‌آلات، سیر صعودی داشته است افزود: طی سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها، شرایط به گونه‌ای بود که بسیاری از شرکت‌های خارجی تمایلی برای حضور در نمایشگاه ما نداشتند اما لغو تحریم‌ها، برگزاری نمایشگاه را به یک فرصت تبدیل کرده است. عابدین افزود: البته در دوره‌های قبل از تحریم‌ها، تعداد بیشتری از شرکت‌های مرتبط با حوزه ماشین‌آلات چاپ در نمایشگاه شرکت می‌کردند، اما از آنجایی که زمان برگزاری نمایشگاه در ایران برای بسیاری از کشورهای خارجی، زمان مناسبی نیست و مصادف با سال نو میلادی شده است از این‌رو در این نمایشگاه حضور پیدا نمی‌کنند، البته درتلاشیم تا بتوانیم با تغییر زمان برگزاری نمایشگاه این مشکلات و محدودیت‌هایی که دراین راستا وجود دارد را رفع کنیم.

توسعه صادرات با برگزاری نمایشگاه
احمدرضا مظاهری، نایب‌رییس اتحادیه چاپخانه‌داران نیز به‌عنوان دیگر سخنران این نشست با اشاره به اینکه برگزاری این نمایشگاه می‌تواند گامی در جهت توسعه صادرات کشور باشد افزود: امیدوارم برگزاری این نمایشگاه به نفع مجموعه صنعت چاپ باشد. خوشبختانه امسال شاهد وحدت و یکپارچگی مجموعه‌هایی هستیم که در اجرای نمایشگاه نقش دارند؛ این مسئله اتفاق خجسته‌ای است و نمی‌توان به سادگی از آن گذشت. وی در ادامه اظهار کرد: امسال رویکرد موثرتری نسبت به دوره‌های قبل داریم که امیدوارم نمایشگاه را بر همین مدار مدیریت کنیم.

هدفگذاری اول پیشرفت صنعت چاپ است، به این صورت که نمایشگاه بتواند به عنوان یکی از اتفاقات و رویدادهای مهم دراین حوزه، در تحقق توسعه صنعت چاپ نقش مهمی ایفا کند. اگر چنین اتفاقاتی رخ بدهد برای توسعه کسب‌وکار کشور قدم‌های موثری برداشته خواهد شد. مظاهری تصریح کرد: واردات محصولات چاپی بسیار به صنعت چاپ آزار می‌رساند، اما امیدواریم تا بتوانیم با همدلی مسائل صادراتی کشور را نیز سامان دهیم. البته نمایشگاه به تنهایی قادر به انجام چنین کاری نیست ولی اگر نقشی که به عهده نمایشگاه است، انجام شود می‌توانیم به نتایج قابل‌توجهی دراین زمینه دست یابیم. او گفت: باید تصور بهتری از مدیریت ارائه شود؛ ما باید در مدیریت نقدپذیر باشیم تا بتوانیم از نظر کیفی و کمی خود را بهبود ببخشیم. ما باید از نمایشگاه بین‌المللی الگوبرداری کنیم، درست است که شرایط ما با کشورهای صاحب‌نام یکی نیست اما مهم این است که با این شرایط دشوار بتوانیم خود را به آنها برسانیم و به آنها نزدیک شویم.

وی در ادامه اظهار کرد: نمایشگاه امسال بدون شک دور از تنش برگزار خواهد شد. ما امیدواریم این مسئله در سایر زمینه‌ها هم اعمال شود چرا که دور بودن از تنش به نفع صنعت چاپ کشور است. مظاهری گفت: در روز افتتاحیه نمایشگاه وزیر ارشاد حضور خواهند داشت. همچنین در روز سوم نمایشگاه یک نشست و گردهمایی خواهیم داشت که در این جلسه از حضور وزیر نیز بهره خواهیم برد. تفاوت دیگر نمایشگاه امسال با نمایشگاه سال‌های گذشته در این است که برای نمایشگاه امسال مراسم اختتامیه باشکوهی نیز در نظر گرفته‌ایم.

وی در پایان اظهار کرد: امسال تیزرهای تلویزیونی بیش از ۴ برابر شده و این میزان قابل توجه است. در حال حاضر با شرایط بهتری این کار انجام شده است. کارت‌های دعوت نیز تهیه و همچنین سرویس‌های ایاب و ذهاب نیز در اختیار کارشناسان قرار خواهد گرفت. امسال از دیدگاه کارشناسان خارجی استفاده خواهیم کرد که به این صورت کیفیت برگزاری نمایشگاه افزایش خواهد یافت.

 

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

نظر خود را بیان کنید