PAPNA.ir ...

کاتال تلگرام

درس تلخ و بزرگ فاجعه پلاسکو برای چاپخانه داران

اواسط دی ماه بود که پس از 10 سال از چاپخانه ی یکی از دوستان مجدا بازدید میکردم، از بد روزگار چندی پیش چاپخانه دچار حریقی سخت شده بود و هنوز پس از گذشت یک سال عواقب مادی و معنوی برای وی و همکاران ادامه داشت.

آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، علاوه بر مدیران  چاپخانه پرسنل که اتفاقا همه قدیمی بودند نیز دچار این روح تلخی بودند، همانجا بود که قصد نوشتن مطلبی پیرامون آتش و آتش سوزی و توجه اتحادیه های صنعت چاپ را به این مهم  داشتم تا اینکه رویداد تلخ و فاجعه بار ساختمان پلاسکو رقم خورد.

ضمن ابراز همدردی آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران با حادثه دیدگان و پرسنل شجاع آتش نشانی، این رخ داد را از منظر تخصصی تر نگاه می کنیم.

فاجعه پلاسکو بی شک از یک سهل انگاری و خطای انسانی یا عدم توجه به مسایل ایمنی و آتش نشانی آغاز شده است، اما نکته بعد از این ماجرا است که عواقب بزرگ جانی و مالی برای اقتصاد صنف و صنعت به همراه خواهد داشت.

صنعت چاپ از جهت تجمیع واحدهای بسیار در یک ساختمان متفاوت است، اما سرمایه یک چاپخانه که ماشین آلات و انبار مواد اولیه و کاغذ و مقواست منافات اساسی ماجرا است. یک واحد فعال صنعت چاپ سرمایه ای به مراتب بزرگ تر از واحدهای تولیدی  چون تولیدکنندگان پلاسکو دارد و برنامه ریزی به مراتب دقیق و کابردی تر از آن طلب میکند.

بحث مهم دیگر استفاده از پوشش بیمه است. هرچند که بیمه هزینه های خاص خود را در بر دارد، اما با یک برنامه ریزی دقیق از سوی تشکل مربوطه(اتحادیه های صنفی) می توان از تخفیف های مناسب بهره جست و تا حدودی در مقابل حوادث محفوظ ماند.

توجه ویژه تشکلهای صنفی  صنعت چاپ در اطلاع رسانی برای ایمن سازی واحدهای مربوطه در قالب یک برنامه جامع از دیگر نکاتی است که باید در بخش مدیریتی این صنعت لحاظ گردد.

شایان ذکر است با توجه به اینکه تجمع واحدها درصنعت چاپ مانند حادثه پلاسکو نیست، بی شک حضور و پیگیری ستاد بحران، شهرداری، شورای شهر، مسئولین عالی رتبه کشوری و لشکری، صدا و سیما، رسانه ها و.. درپی نخواهد بود.

 در فاجعه ساختمان پلاسکو از آتش نشانی تا مدیران شهری پایتخت نمایشی از توان عملیاتی خود را به منحصه ظهور گذاشتند و حاصل این است که می بینید و می شنوید.

پس چاپخانه داران و اهالی محترم صنعت چاپ باید بیشتر از همیشه به نکات ایمنی در کارگاه ها توجه داشته باشند و از همین امروز برنامه دقیق و منسجمی برای این مهم به اجرا در آورند.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

نظر خود را بیان کنید